Vítejte na portálu ČESKOSLOVENSKÁ PVO 1950-1992
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Ke stažení  ·  Zpět na účet  ·  Fórum CS PVO  

  Naše nabídka
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· AvantGo
· Doporučte nás...
· Ke stažení
· Kontakt
· Mapa portálu
· Návštěvní kniha
· Odkazy
· Poslat článek
· Přísně veřejné!
· Recenze
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledat

  Hodiny a kalendář

  Hledat


Pokročilé vyhledávání

  Boční lišta
Přidat sidebar

  Počítadlo přístupů
Zaznamenali jsme
2553730
unikátních přístupů od měsíce Březen 2008

  Informace

Hosting Blueboard.czValid HTML 4.01!

Valid CSS!


  Z obsahu témat

Integrovaná PVO ČSFR
[ Integrovaná PVO ČSFR ]


  Partnerské WEBy

Naše ikonka ke stažení:

Československá PVO 1950-1992

NAŠI PARTNEŘI:
LeteckeMotory.cz

Airbase.cz


  Last10 příchozích
1: http://www.google.cz..
2: http://www.csla.cz/a..
3: https://www.google.c..
4: http://suzirya.at.ua..
5: https://www.timer4we..
6: http://www.csla.cz/a..
7: http://www.google.de..
8: http://search.seznam..
9: http://forum.fortifi..
10: http://www.google.cz..

VÍTEJTE NA PORTÁLU - ČESKOSLOVENSKÁ PVO 1950-1992 !

Motto: PVO kvalitně!

Nacházíte se na jediném místě českého a slovenského internetu, které se zevrubně a komplexně věnuje problematice protivzdušné obrany v bývalém Československu. Zabýváme se zde převážně "Protivzdušnou obranou státu", známou pod zkratkou PVOS a také její menší, ale zato mobilnější "sestrou" - "Protivzdušnou obranou pozemních vojsk", známější pod zkratkou PVO PV nebo PVOV.

Autoři tohoto webu si kladou za cíl, aby se zde virtuálně setkávali lidé, kteří v menší či větší míře spojili své profesní i osobní životy s těmito zvláštními složkami bývalé ČSLA. U mnohých se často jednalo o celou dobu aktivní služby v armádě, tedy od vyřazení ze školy až po odchod do důchodu! Proto si myslíme, že takové specifické armádní celky, jakými PVOS a PVO PV bezesporu byly, si vyžaduje i bližší přístup.

Zejména PVOS působila v době společného státu Čechů a Slováků, tedy Československa, celostátně. Proto se budeme věnovat i útvarům a jednotkám, které byly dislokovány na území dnešní Slovenské republiky. Věříme, že sem najdou cestu i bývalí "pévéošáci", kteří po rozdělení ČSFR zůstali takříkajíc za řekou Moravou!

Také PVO PV či PVOV prošla, zejména po listopadu 1989, velkými redislokačními a reorganizačními změnami. Mnohé protiletadlové pluky byly převeleny z Čech na Slovensko a později se staly součástí PVO samostatné Slovenské republiky. Za dobu své existence měla PVO PV své útvary a jednotky dislokované v slovenských posádkách, ale v podstatně menším měřítku.

My jsme zvolili námi již osvědčenou formu takového projektu. Tím je vznik specializovaného informačního a zároveň publikačního portálu, v kombinaci s diskuzním fórem. Obě platformy sice provozujeme na jednom serveru, ale každá má oddělenou databázi. Jednak pro lepší údržbu a jednak pro snížení rizika ztráty dat na maximální minimum.

Věříme, že budete spokojeni s takovými podmínkami, rádi se budete na náš společný web vracet a doporučíte ho i svým známým, kamarádům a přátelům...

Přejeme všem příjemný čas strávený na těchto stránkách a děkujeme za přízeň a podporu.

Veškeré Vaše dotazy, připomínky a návrhy vítáme! K tomu můžete využít modul "Kontakt", který najdete vlevo v "Naše nabídka"...

Společná administrace portálu a fóra
Založeno 1.března 2008

Reklama


PRESSCONT - Czech Internet Agency


Placená reklama
  Zahraniční intervence PVOS ČSSR
Editoval: Tyratron - 11.05. 2011 - 14:43:27 (7935 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6642 bytů | Přidat první komentář | Hodnocení: 4.54)
PVOS penzista1 napsal(a): Je to již 36 roků, co jsem sloužíval, coby absolvent ŠDZ, jako dozorčí VÚ 4006 Dunajská Lužná.  Tento útvar se "zabydloval" - po redislokaci v létě 1974 z posádky Karviná-Černý les - do prostoru jihovýchodně od Slovnaftu a měl posílit protivzdušnou obranu Hlavního města SSR - Bratislavy. Jednalo se o 4. protiletadlový raketový oddíl 186.plrp Pezinok.
Kuchyň a velitelská budova a další budova ubikací mužstva byla po nějakém zrušeném vojenském útvaru a vedle na poli byl rozvinutý raketový komplex Dvina. Hned vedle se stavělo nové zodolněné stálé bojové postavení. Tzv. dévěťárna byla unimobuňka postavená vedle příjezdové komunikace k oddílu, táhnoucí se asi tři kilometry od obce zcela rovnými lány. Zde jsem strávil hodně služeb...
 
Aktuality

Aktuality | Archív aktualit |
.: 03. 05. 2014 - Vážení návštěvníci a registrovaní uživatelé!
Dne 3. května 2014 jsme zaznamenali na našem diskuzním fóru přes 188 250 unikátních přístupů a zároveň jsme mezi sebe přivítali již 1 600 registrovaného uživatele, kterým je "admik007".
Blahopřejeme a děkujeme tímto všem čtenářům, přispěvovatelům a návštěvníkům.
Společná administrace portálu a fóra.
více...
.: 11. 01. 2014 - Vážení návštěvníci a registrovaní uživatelé!
Dne 8. ledna 2014 jsme zaznamenali na našem diskuzním fóru přes 177 000 unikátních přístupů a zároveň jsme mezi sebe přivítali již 1 500 registrovaného uživatele, kterým je "operátor" alias Mária Vargová.
Blahopřejeme a děkujeme tímto všem čtenářům, přispěvovatelům a návštěvníkům.
Společná administrace portálu a fóra.
více...
.: 31. 05. 2012 - Vážení návštěvníci a registrovaní uživatelé!
K dnešnímu dni je nás na našem portálu 1500 registrovaných uživatelů. Také jsme k tomuto dni evidovali téměř 505 505 unikátních přístupů!
Nedílnou součástí našeho projektu "Československá PVO 1950-1992" je také diskuzní fórum, kde je momentálně registrovaných 1 010 uživatelů. Zároveň jsme k dnešnímu dni zaznamenali více než 125 000 návštěvníků!!!
Děkujeme tímto všem čtenářům, přispěvovatelům a návštěvníkům.
Společná administrace portálu a fóra.
více...
.: 19. 05. 2012 - Vážení návštěvníci a registrovaní uživatelé!
Dnešního dne jsme zaznamenali na našem diskuzním fóru přes 124 000 návštěv a zároveň jsme mezi sebe přivítali již 1 000 registrovaného uživatele, kterým je "SEMIŠ" alias Václav Rylko.
Blahopřejeme a děkujeme tímto všem čtenářům, přispěvovatelům a návštěvníkům.
Společná administrace portálu a fóra.
více...
.: 20. 10. 2011 - Vážení návštěvníci a registrovaní uživatelé!
Omlouváme se za výpadek se zobrazováním miniatur alias náhledů fotografií v jednotlivých článcích. Uvedený problém byl způsoben přechodem našeho poskytovatele webhostingových služeb na novou verzi PHP, která již neumožňuje některé scripty, kterými bylo obsluhováno zobrazování náhledů. Nyní je již vše v pořádku. Děkujeme za upozornění a pochopení.
Společná administrace portálu a fóra.
Nové soubory | Mapa VVP JInce | Simulátor S-75, S-125, S-200 a 2K11M1 KRUG-M1 | Czechoslovak Air Force 1950 - 1992 |


  Historie: Školní jednotka a výcvik záloh protiletadlového dělostřelectva
Editoval: Tyratron - 11.03. 2009 - 20:08:56 (11155 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 44191 bytů | 4 komentáře | Historie | Hodnocení: 4.93)
PLD a PLRV Ir192 napsal(a): Kolem roku 1957 zřejmě jakási moudrá hlava usoudila, že bude zapotřebí spousta důstojníků pro protiletadlové dělostřelectvo. Lze se jen dohadovat, zda to bylo či nebylo s perspektivou přezbrojení PVO raketami. Byly založeny školní jednotky jako 1. ročník Učiliště protivzdušné obrany, umístěného v Košicích. Žáci byli považováni za vojáky základní služby s povinností odsloužit  druhý rok, pokud nebudou přijati do učiliště. Měli získat zkušenosti u protiletadlových jednotek a jestliže už jsem se dal do psaní, mohu potvrdit, že mi výcvik a poznání ,,jak to funguje" nebylo na škodu. Poznal jsem, bohužel, co obnáší šikanování a po celou vojenskou kariéru jsem se snažil nedopustit, aby někdo z mého okolí šikanoval, či byl šikanován. Většinu spolužáků také od další vojenské kariéry školní jednotka odradila. Když jsem se sám v 15 letech ucházel o studium na vojenské škole, tátovi jsem slíbil, že nepřijdu domu s pláčem a vědomí, že musím dodržet slovo mne drželo nad vodou. Stejné jednotky byly umístěny v systému PVOS u Prahy na Zličíně, v Uhříněvsi, dále v Brně a Jaroměři - Josefově.
 

  Administrace: Roční provoz společného portálu a fóra je už za námi
Editoval: Tyratron - 02.03. 2009 - 18:45:04 (4941 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 1299 bytů | Přidat první komentář | Administrace | Hodnocení: 4.6)
Administrace Vážení registrovaní uživatelé, čtenáři a příznivci!

Je tomu už rok od zahájení provozu našeho portálu a samostatného diskuzního fóra v rámci projektu "ČESKOSLOVENSKÁ PVO 1950-1992". Je tedy na místě, abychom provedli - prostřednictvím ankety - malý průzkum, který by nám pomohl společně zjistit, jak hodnotíte dosavadní podobu obou platforem a v komentářích mohli vyjádřit svoje připomínky, náměty a nápady.
 

  Současnost: Nové knihy s tématikou PVOS
Editoval: Tyratron - 17.11. 2008 - 17:12:47 (4337 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 1292 bytů | 4 komentáře | Současnost | Hodnocení: 3.75)
PVOS J.Pecher napsal(a): V září tohoto roku vydalo Chebské nakladatelství Svět křídel dvě nové knihy s tématikou PVOS. Autorem obou knih je Stanislav Vystavěl, známý například knihou ŘÍKALI MU KOREA (o historii vojenského letiště v Žatci).

První kniha se jmenuje 11. LETECKÁ ZÁKLADNA A JEJÍ PŘEDCHŮDCI a pojednává o historii letištního a radiotechnického zabezpečení na Žateckém letišti (zvaném Korea) v letech 1951-1994, v dokumentech a ve vzpomínkách pamětníků.

Druhá kniha se jmenuje BEZ NICH BY NEVZLÉTLI  a volně navazuje na knihu první - pojednává o historii letištního a radiotechnického zabezpečení československého letectva a letectva AČR v letech 1945-2008, o lidech a technice.

Obě knihy jsou v pevné vazbě a lze je objednat například na stránkách nakladatelství Svět křídel.

 

  Historie: S letadly proti Cobrám
Editoval: Tyratron - 09.08. 2008 - 12:35:14 (6429 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 17832 bytů | Přidat první komentář | Historie | Hodnocení: 5)
SL PVOS Netopýr napsal(a): Nejdelší úsek hranice s tehdejší NSR od Volar až po Cheb střežil 5.slp v Líních u Plzně, v podřízenosti 1. stíhací letecké divize 10. letecké armády, předurčené k podpoře bojové činnosti pozemních vojsk 1. a 4. vševojskové armády, ale vzhledem ke své dislokaci držel též službu v hotovostním systému PVOS ve prospěch 3. divize PVOS. V úseku jeho činnosti byl poměrně značný pohyb zejména vojenských vrtulníků ozbrojených složek USA a NSR, které uskutečňovaly průzkumné lety podél hranice, u nás tehdy označované jako "provokační", při nichž občas také zavítaly do čs. vzdušného prostoru.

Podle pamětnických vzpomínek byla situace od poloviny 70. let do roku 1986-7 značně vyhrocená. Tehdejší roční nálet hodin v ostré hotovosti se u tohoto pluku pohyboval obvykle nad 500 hodin a často docházelo k případu, kdy museli být piloti po třech vzletech v hotovosti vystřídáni. Obvykle již přímo při vzletu obdržel pilot výslovný rozkaz k sestřelení nepřátelského vrtulníku okamžitě po jeho spatření. I u tohoto pluku se tak událo několik dramatických epizod při střetech s vrtulníky tehdy nepřátelských armád, z nichž zmíníme opět dvě, pravděpodobně poslední svého druhu.
 
9 článků (2 stránek, 5 článků na stránku)
[ 1 | 2 ]
Přejít na:

  CSS styly
Vypnout/zapnout

  Portál INFO - VSTUP
Vítejte, jste přihlášen(a) jako: Neregistrovaný
Přezdívka
Heslo
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

(Registrovat)
Komunita:
Naposledy zaregistrovaný: bohumilkocourek
Nových uživatelů dnes: 0
Nových uživatelů včera: 0
Celkem zaregistrovaných uživatelů: 1905

Online návštěvníků:
Návštěvníků: 12
Uživatelů: 0
Celkem: 12

  Přísně veřejné!
· Jak jsme bránili socialismus...
· Nad hranicí z pohledu letovoda
· Expedice KLONDAJK 2002
· Neposlušný BELL
· 21. Aviatická pouť 2011
· 22. Aviatická pouť 2012
· 23. Aviatická pouť 2013
· 24. Aviatická pouť 2014
· 25. Aviatická pouť 2015
· 26. Aviatická pouť 2016
· 27. Aviatická pouť 2017

  Ankety
Co byste na našem portálu nejraději našli v letošním roce?

Informace z historie vojska PVO
Články pamětníků a jejich vzpomínky na službu
Rozhovory s bývalými příslušníky PVO
Informace ze zahraničních PVO
Odborné technické informace o výzbroji
Historické fotografie a dokumenty vojsk PVO
Personální přehledy na stupních velení
Rozsáhlejší odkazy na související stránky
Dobové filmové či video nahrávky
Přehled souvisejících tištěných titulůVýsledky
Další ankety

Účastníků: 225
Komentářů: 0

  Nabídka rubrik
· Administrace
· Historie
· Současnost

  Top10 Links
· 1: Protivzdušná obrana
· 2: 25. protiletadlová raketová brigáda
· 3: RAKEŤÁCI PVO - S
· 4: Věstník PVO
· 5: VOJENSKÁ TECHNIKA
· 6: Československá lidová armáda
· 7: NPO Lianozovskij elektromechaničeskij zavod
· 8: KVH ÚVS PVOS
· 9: Koncern PVO "ALMAZ-ANTEJ"
· 10: Nižněgorodský vědecký a zkušební institut radiotechniky

  Nejvíce čtené
Zatím není nejčtenější článek.

  Posledních 5 článků
· Zahraniční intervence PVOS ČSSR[ 0 komentářů - 7935 čtenářů ]
· Školní jednotka a výcvik záloh protiletadlového dělostřelectva[ 4 komentářů - 11155 čtenářů ]
· Roční provoz společného portálu a fóra je už za námi[ 0 komentářů - 4941 čtenářů ]
· Nové knihy s tématikou PVOS[ 4 komentářů - 4337 čtenářů ]
· S letadly proti Cobrám[ 0 komentářů - 6429 čtenářů ]

[ Více v sekci novinky ]

  Top10 Downloads
· 1: Legenda jménem MiG-21
· 2: Mapa VVP JInce
· 3: Simulátor S-75, S-125, S-200 a 2K11M1 KRUG-M1
· 4: Stíhací letoun MiG-23ML
· 5: Systém PVO Slovenska
· 6: Návod k použití simulátoru PLRK S-75 VOLCHOV
· 7: Stíhací letoun MiG-21MF
· 8: Stíhací letoun MiG-15
· 9: Stíhací letoun MiG-23BN
· 10: Návod k použití simulátoru PLRK S-125 NĚVA

  Starší články
12.07.
· Za humny je radar (11)
11.04.
· S Mi-24 na hranici (12)
05.03.
· Střelba na hranici (8)
24.02.
· Současný stav výzbroje PLV AČR a možnosti její modernizace (0)

UPOZORNĚNÍ! - Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv jeho další šíření je bez písemného souhlasu redakce zakázáno!
© CZECHOSLOVAK AIR DEFENSE 1950-1992 - Czech Internet Agency. 2001-2018 © Copyright PRESSCONT®. All rights reserved!

You can syndicate our news using the following files:rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund